Cestování dovolená
Hotely ubytování
Vaše tipy

Hofburg


Hofburg, 1010 Wien.

Palácový komplex v centru Vídně je sídlo prezidenta Rakouské republiky, Rakouské národní knihovny a několika muzeí. V letech 1438–1583 a 1612–1806 byl Hofburg současně residencí králů a císařů Svaté říše římské a posléze do roku 1918 residencí císaře rakouského. Také bývá nazýván jako zimní residence, zatímco zámek Schönbrunn byl tzv. letní residencí císaře.

www.cs.wikipedia.org/wiki/Hofburg

www.wien.info/cs/sightseeing/sights/imperial/hofburg-vienna

Císařská apartmá

Prostory jsou zařízené ve stylu rokoka s bohatou štukovou výzdobou a cennými bruselskými nástěnnými koberci, lustry z českého křišťálu a porcelánovými kachlovými kamny. Tady žil císař František Josef se svojí Alžbětou a dětmi a celým dvorem.

www.wien.info/cs/sightseeing/sights/imperial/imperial-apartments

Rakouská národní knihovna

Knihovna, založená rodem Habsburků se 7,4 miliony položek ve svých sbírkách současně největší knihovna této země. Sbírky knihovny sestávají z papyrů, rukopisů, starých a vzácných knih, map, globů, hudby, portrétů, grafiky, fotografií, autogramů a plakátů, stejně jako z děl v a o esperantu a dalších umělých jazycích.

www.cs.wikipedia.org/wiki/knihovna

Sisi Museum

K vidění jsou například jedny z mála dochovaných letních šatů, rekonstrukce šatů, která měla mladá nevěsta na předsvatební oslavě s přáteli, slavné portréty, miniaturní sekretář s dopisními obálkami, z nichž některé vlastnoručně malovala, Sisiina skříňka s barvami a štětci na malování akvarelů, 63dílná cestovní lékárnička a rekonstrukce Sisiina luxusního dvorního salónního vagónu, do kterého můžete vstoupit a prohlédnout si ho uvnitř.

www.wien.info/cs/sightseeing/sights/imperial/sisi-museum

Císařská klenotnice

Kuriózní skvosty, někdejší vlastnictví Habsburků, mezi nimi téměř dva a půl metru dlouhý "jednorožec" jsou zde vystaveny právě tak, jako koruna císaře Rudolfa II. Pokladnice obsahuje též některé insgnie Českého království.

www.wien.info/cs/sightseeing/sights/imperial/treasury

www.cs.wikipedia.org/wiki/klenotnice

Španělská dvorní jízdárna

Španělská dvorní jezdecká škola ve Vídni je jedinou institucí na světě, kde se v nezměněné podobě ochraňuje a pěstuje vysoká škola jezdeckého umění od dob renesančních až po dnešek. ůžete zde obdivovat jezdecké umění v jeho nejvytříbenější podobě.

www.wien.info/cs/sightseeing/sights/imperial/spanish-riding-school